top of page

Ceviz Nasıl Dikilir ?

Tohumdan ceviz dikimini ögrenmek için asagıdaki butona tıklayınız ...

Beyaz Saç Kapatıcısı Tarifi

SAÇLARINDA BEYAZI FAZLA OLMAYANLAR İÇİN DOĞAL BİR KAPATICI

(KESTANE RENGİ)

 

Malzemeler;

2 adet ceviz kavı (sipariş ile sitemizden temin edebilirsiniz)

2 tatlı kaşığı kına/ tepeleme dolu

1 bardak su

1 tatlı kaşığı zeytinyağı

 

Tarif;

1 su bardağı kadar suyun içine 2 adet ceviz kavını koyup kaynatınız. Kaynamaya başlayınca altını kısıp yarım saat daha kaynatmaya devam ediniz. Sonra ateşten alıp yarım saat dinlendirdikten sonra suyunu süzünüz. Bu suyun içine 2 tepeleme tatlı kaşığı kına ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağını ekleyerek bulamaç haline gelene kadar karıştırınız.

Beyaz kapatıcınız hazırdır.

Kullanım için hazırladığınız karışımı saçınıza iyice yedirerek en az 1 saat bekletmeniz gerekmektedir, bekletildikten sonra normal şampuanınız ile yıkayarak akıtınız.

Yogurt Kaymağından Tereyağ Yapımı

Sütümüzün özelliği en bol kaymak veren süt olmasıdır. Bu da sütümüzden alanların önce yoğurt sonra YOĞURT KAYMAĞINDAN TEREYAĞ yapımına geçmesine neden oluyor. O nedenle tereyağ yapım tarifimizi de vermek şart oldu.

 

TARİF:

 

Yoğurdunuzun üzerinde oluşan kaymak alınarak mikser ile çırpmaya müsait bir kaba alınır.

Kaymağın üzerini bir parmak geçecek kadar soğuk musluk suyu ilave edilir.

Bu karışım mikser ile yüksek devirde 10-15 dakika çırpılır. Bu işlemin sonucunda berrak bir su ve topaklar halinde tereyağ elde edersiniz.

Tereyağ kaşık ile bu kaptan alınarak, başka bir kaba aktarım yapılır, Bu tereyağın üzerine soğuk su eklenerek, kaşık ile ezilmeli ve tereyağ içerisindeki sütten tamamen arınması sağlanmalıdır. Bu işlem bir kaç defa tekrarlanmalıdır.

Tereyağ yıkama işlemi de bittikten sonra suyu süzülerek temiz bir kaba konur ve buzdolabına kaldırılır.

 

Not: Sütü pişirdikten sonra üzerinde oluşan kaymak, soğutulduktan sonra yoğurdun kaymağına ilave edilerek, terayağ yapımında kullanılabilir.

 

 

Kaz Nasıl Pişirilir

Malzemeler:

1 adet Kaz

1/2 Su Bardağı Zeytinyağı

1 adet Limonun Suyu

Tuz, Karabiber

 

TARİF:

 

Öncelikle kazımız piştikten sonra yumuşacık bir et elde edebilmek için kazı marine etmeliyiz. Bunun için kaz zeytinyağı, limon, tuz ve karabiber ile iyice ovulur.

Ovulan kaz minimum 2 saat, ama harika bir sonuç almak için 1 gün buzdolabında bekletilmelidir.

Marinasyon işleminin ardından kaz derin bir tencereye alınır, üzerini örtecek kadar su ilave edilir. Bu tencereye 10-15 adet tane karabiber atılarak kısık ateşte kaynatılır.

 

Kazınızı sadece bu şekilde afiyetle yiyebileceğiniz gibi, bu işlemin ardından fırında biraz kızartarak da servis yapabilirsiniz ...

 

 

Ördek Nasıl Pişirilir

Malzemeler:

1 adet Ördek

1/2 Su Bardağı Zeytinyağı

1 adet Limonun Suyu

Tuz, Karabiber

 

TARİF:

 

Öncelikle ördeğimiz piştikten sonra yumuşacık bir et elde edebilmek için ördeği marine etmeliyiz. Bunun için ördek; zeytinyağı, limon, tuz ve karabiber ile iyice ovulur.

Ovulan ördek 30 dakika kadar oda ısısında bekletilmelidir. 

Ördeğimizi fırın kabına derili yüzeyi bize bakacak şekilde yerleştiriyoruz.

Önceden ısıtılmış 180 derece fırında 90 dakika pişiriyoruz ve üzerini kızartmak için dereceyi 220 yaparak ilave bir 15 dakika daha ördeğimizi pişiriyoruz.

 

Fırından çıkan ördek 10 dakika bekletilerek servis edilir. Yanında taze haşlanmış ve sotelenmiş sebzeler ile servis yapabilirsiniz ...

 

bottom of page